2007
Przed Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odsłonięto pomnik Czesława Niemena. Odlana z brązu sylwetka artysty stanęła pośród drzew na wzgórzu uniwersyteckim. Po uroczystości na dziedzińcu uniwersytetu odbył się koncert piosenek Niemena. Pomnik odsłonięto w 40 lat po tym, jak na festiwalu opolskim Niemena zaśpiewał „Dziwny jest ten świat”.
2006
W wieku 60 lat zmarł Raymond „Boz” Burrell, basista takich rockowych legend jak Bad Company i King Crimson. Przyczyną śmierci muzyka był atak serca. Sławę zdobył dołączając do składu King Crimson. Można go usłyszeć na płytach „Islands” i „Earthbound”, a także na innych koncertowych wydawnictwach z początku lat 70. W 1973 roku Burrell dołączył do zespołu Bad Company, z którym występował do lat 90.
2004
Cat Stevens, po przejściu na islam znany jako Yusuf Islam, został wydalony z USA. Amerykanie powołali się na „względy bezpieczeństwa narodowego” – na liście osób z zakazem wjazdu na terytorium USA figurowało nazwisko niejakiego Youssoufa Islama. Samolot, którym Stevens leciał z Londynu do Waszyngtonu, skierowano na lotnisko Bangor w Maine, oddalone o 1000 km od stolicy. Po przesłuchaniu wokalista został zawrócony do Anglii. Kiedy się okazało, że powodem jego wydalenia była językowa pomyłka, Stevens-Islam wydał oświadczenie, w którym m.in. powiedział, że będzie domagał się szczegółowego wyjaśnienia całej sprawy.
2001
Wielkie amerykańskie sieci telewizyjne nadały niezwykły, pozbawiony reklam koncert, połączony ze zbiórką pieniędzy na rzecz ofiar i bohaterów wydarzeń z 11 września. Występy były transmitowane z Nowego Jorku, Los Angeles i Londynu. Na scenach pojawili się między innymi Bruce Springsteen, Billy Joel, Paul Simon, Mariah Carey, Sheryl Crow, Eddie Vedder, Stevie Wonder, Jon Bon Jovi, Faith Hill, Wyclef Jean, Celine Dion, Alicia Keys, Sting, Tom Petty i U2. Podczas koncertu zebrano 150 milionów dolarów.
2001
Celine Dion, po raz pierwszy po urlopie związanym z narodzinami jej dziecka, wystąpiła publicznie. Podczas koncertu na rzecz ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Yorku zaśpiewała piosenkę „God bless America”, której wersja studyjna została wydana 16 października 2001 roku w USA.
1989
Rozpadła się amerykańska dziewczęca grupa The Bangles, która wylansowała takie przeboje jak „Walk Like An Egyptian” i „Manic Monday”.
1980
Bob Marley stracił przytomność w czasie joggingu w Central Parku. Dzień wcześniej zagrał dwa koncery z The Commodors w Medison Squere Garden.
1980
Elton John podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią Geffen Records.
1967
W Jackson w stanie Mississippi urodziła się amerykańska wokalistka country Faith Hill (właśc. Audrey Faith Perry).
1964
Elvis Presley został wybrany honorowym szeryfem hrabstwa Shelby County, w którym leży Memphis.
1955
Urodził się Henry Priestman, klawiszowiec grupy Christians.
1954
W Chesterfield w Wielkiej Brytanii urodził się Phil 'Philthy Animal’ Taylor, były perkusista grupy Motorhead.
1947
W Fukuoka w Japonii urodził się Tetsu Yamauchi, w latach 1972-73 basista grupy Free. Zastąpił w niej Andy Frasera.
1947
W Topanaga w Kalifornii urodził się Don Felder, wokalista i gitarzysta grupy The Eagles. W 1983 zadebiutował również jako solista albumem „Airborne”.
1944
W Oklahomie urodził się amerykański gitarzysta indiańskiego pochodzenia Jesse Ed Davis, którego można usłyszeć między innymi na płytach Erica Claptona, Johna Lennona i Neila Diamonda.
1934
W Montrealu urodził się Leonard Cohen – poeta i pisarz, kompozytor i aktor amerykański, najwybitniejszy, obok Boba Dylana, „poeta rocka”, tworzący w stylu piosenki autorskiej w odmianie folkowo-rockowej.
1932
We Flint w stanie Michigan urodził się Don Preston, gitarzysta, klawiszowiec i wokalista. W latach 1965-1970 grał w grupie Mothers Of Invention Franka Zappy. Współpracował również między innymi z Joe Cockerem, Freddie Kingiem i Leonem Russellem.
Opublikuj komentarz