Ach!Blog

blog osobisty Tomasza Achtelika

Kalendarium : 10 stycznia

Kalendarium : 10 stycznia

0
(0)

2009
Piotr Kupicha, lider zespołu Feel, po raz drugi został tatą. Zdrowy synek Piotra i jego żony Agaty ważył 3250 gramów.

2007
Znaczek z podobizną Elli Fitzgerald, o wartości 39 centów, został zaprezentowany podczas specjalnej uroczystości w Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Znaczek z Ellą jest 30. z kolekcji Black Heritage, w której amerykańska poczta honoruje swoich najwybitniejszych obywateli pochodzenia afroamerykańskiego.

2006
Wrocławski duet Skalpel został laureatem Paszportów „Polityki” w kategorii „Estrada”. Jak napisał tygodnik – Skalpel to europejska ekstraklasa w dziedzinie nowych brzmień. Grupa pokonała nominowanych: Marię Peszek i Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, lidera formacji Pidżama Porno i Strachy Na Lachy.

1997
James Brown otrzymał swoją gwiazdę na hollywoodzkim Chodniku Sławy.

1995
Zmarł francuski kompozytor Louis Gaste, twórca między innymi słynnego przeboju „Feelings”.

1991
Quincy Jones został nominowany do sześciu nagród Grammy za album „Back On The Block”. Tym samym został liderem w ilości nominacji do tej nagrody – miał ich w sumie 74. Poprzednim rekordzistą był Henry Mancini. Płyta – Quincy Jones: Back on the Block

1989
Po 3,5 latach małżeństwa z Seanem Pennem Madonna wniosła do sądu wniosek o rozwód.

1986
Zespół Maanam zagrał charytatywny koncert na rzecz dzieci niewidomych w Sali Kongresowej w Warszawie. Był to ostatni koncert zespołu w dekadzie lat 80. i ostatni w tamtym składzie. Wkrótce Kora ogłosiła rozwiązanie zespołu.

1985
W Rio de Janeiro rozpoczął się 11-dniowy festiwal Rock In Rio – jeden z najambitniejszych festiwali rockowych w historii. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi AC/DC, The B-52’s, Iron Maiden, Ozzy Osbourne & The Blizzard of Ozz, Scorpions, Rod Stewart, Tina Turner, Whitesnake, Yes i Queen.

1979
W Atlancie urodził się Cris Smith, wokalista duetu Kriss Kross.


1976
W Kwidzynie urodził się wokalista pop-rockowy Maciej Silski – zwycięzca programu „Idol” (2005, czwarta edycja) oraz laureat 3. nagrody koncertu Premier 44. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

1968
W Chicago urodziła się Tonya Kelly, wokalistka grupy Jade.


1966
W Bielsku-Białej urodziła się Renata Przemyk, polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Swoją karierę rozpoczęła na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1989 roku.

1963
Na świat przyszedł Jazzie B, lider londyńskiej grupy Soul II Soul.

1956
W Nashville Elvis Presley nagrał słynny singiel „Heartbreak Hotel”. Na stronie B znalazła się ballada „I Was the One”.

1956
W Vermillion w Południowej Dakocie urodziła się amerykańska wokalistka i gitarzystka Shawn Colvin.

1955
W Hanowerze urodził się Michael Schenker, najbardziej znany spośród niemieckich gitarzystów. Zaczynał jako gitarzysta niemieckiej grupy Scorpions a od 1973 roku dołączył do Brytyjczyków z UFO. W 1979 roku założył zespół Michael Schenker Group. W 1987 wraz z Robinem McAuleyem stworzyli McAuley Schenker Group.

1953
Na Brooklynie urodziła się Patricia Mae Andrzejewski, piosenkarka amerykańska polskiego pochodzenia, znana pod nazwiskiem pierwszego męża jako Pat Benatar. Teledysk do jej utworu „You Better Run” był drugim pokazanym w dniu startu telewizji MTV, zaraz po „Video Killed the Radio Star” The Buggles.

1949
Wytwórnia RCA wypuściła na rynek siedmio i pół calowe płyty przystosowane do 45 obrotów na minutę. Konkurencyjna Columbia produkowała już w tym czasie 12 calowe płyty, obracające się z szybkością 33,3 obrotów na minutę.

1946
Urodził się Aynsley „Sly” Dunbar – brytyjski perkusista, który grał z bardzo wieloma muzykami – od Johna Mayalla do Franka Zappy. W latach 1968-70 grał we własnym zespole Aynsley Dunbar Retaliation.

1945
W Londynie urodził się Rod Stewart – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy, dysponujący charakterystycznym, zachrypniętym głosem.

1939
W Jacksonville na Florydzie urodził się Philip Blondheim, amerykański piosenkarz występujący pod pseudonimem Scott McKenzie, autor hipisowskiego hymnu „San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)”.

Podoba Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdkę i zagłosuj

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nie oceniano.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *