Ach!Blog

blog osobisty Tomasza Achtelika

Kalendarium: 16 czerwca

Kalendarium: 16 czerwca

4.5
(2)

2002
Pearl Jam zarejestrował swój koncert w katowickim Spodku na dwóch longplayach. Wchodził on w skład 72 dwupłytowych albumów, dokumentujących gigantyczną trasę koncertową.

2002
Brandy, wielka gwiazda amerykańskiej sceny soulowej, urodziła swoje pierwsze dziecko. Piosenkarka powiła córeczkę, której ojcem jest jej mąż, producent Robert Smith.

1999
W Londynie zmarł Screaming Lord Sutch. Artysta popełnił samobójstwo prawdopodobnie w związku z depresją. W jego zespole pierwsze kroki stawili między innymi Jimmy Page (Led Zeppelin), Jeff Beck, Ritchie Blackmore (Deep Purple), John Bonham (Led Zeppelin), czy Keith Moon (The Who).

1999
Phil Collins został wyróżniony gwiazdą na hollywoodzkim Walk of Fame.

1994
27-letnia Kristen Pfaff, basistka grupy Hole, zmarła wskutek przedawkowania narkotyków.

1990
Po 24 latach od pierwszego wydania, piosenka Rolling Stones, „Paint It Black”, wspięła się na 1. miejsce zestawienia w Holandii.

1982
W wyniku przedawkowania narkotyków zmarł gitarzysta zespołu Pretenders, James Honeyman-Scott. Miał 25 lat.

1978
W amerykańskich kinach odbyła się premiera musicalu „Grease”. Główne role w adaptacji broadwayowskiego przeboju grali John Travolta i Olivia Newton-John. Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazł się przebojowy singiel „You’re the One that I Want”.

1976
CBS rozpoczęła nadawanie kreskówki „The Jacksons”, opowiadającej o przygodach przebojowej grupy… The Jacksons.

1972
W Rio de Janeiro urodził się Kiko Loureiro (wł. Pedro Henrique Loureiro), gitarzysta brazylijskiej powermetalowej formacji Angra.

1971
Na nowojorskim Brooklynie urodził się Tupac Amaru Shakur czyli 2Pac. Jego rodzice należeli do Czarnych Panter – organizacji stawiającej sobie za cel samoobronę czarnoskórej ludności w USA. 2Pac Shakur przez swoją muzykę, teksty i styl życia wyrażał frustracje, problemy ale i energię swojego pokolenia, był jego głosem. 13 września 1996 roku zmarł w wyniku ran odniesionych w strzelaninie w Las Vegas.

1970
Urodził się Marcin Ciurapiński z grupy Big Day.

1968
Pierwszy zespół Carlosa Santany Blues Band zadebiutował w Fillmore West w San Francisco.

1967
W Kalifornii rozpoczął się trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Monterey Pop. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii rocka. Imprezę wymyśli Alan Pariser. W czasie festiwalu na scenie pojawili się między innymi: Eric Burdon & The Animals, Simon & Garfunkel, Canned Heat, The Steve Miller Band, The Byrds, Jefferson Airplay, Ravi Shankar, The Who, Jimi Hendrix i Scott McKenzie.

1966
W Częstochowie urodził się Aleksander Klepacz, wokalista Formacji Nieżywych Schabuff.

1953
W Londynie urodził się Ian Mosley, perkusista Marillion od roku 1984.

1942
Urodził się John Rostil, gitarzysta The Shadows. Zmarł ”26 listopada 1973 roku.

1941
W Detroit urodził się Lamont Dozier, jeden z członków legendarnego teamu autorskiego i producenckiego wytwórni Motown – Holland/Dozier/Holland.

Podoba Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdkę i zagłosuj

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Jeszcze nie oceniano.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *