Ach!Blog

blog osobisty Tomasza Achtelika

Kalendarium: 18 maja

Kalendarium: 18 maja

0
(0)

2013
Zmarł Marek Jackowski – legenda polskiego rocka. Zanim Jackowski założył Maanam, grał w łódzkiej grupie Impulsy, z której powstał zespół Vox Generis. Muzyk nawiązał też współpracę z krakowską Piwnicą pod Baranami, grał z zespołami Anawa i Osjan. Po rozwiązaniu grupy Maanam Jackowski założył wspólnie z Januszem Iwańskim zespół The Goodboys. Jak wspomina dziennikarz redakcji muzycznej RMF FM Marcin Jędrych, w oparciu o dźwięki gitary Jackowskiego powstało wiele ponadczasowych kompozycji, na których wychowały się co najmniej dwa pokolenia słuchaczy.

2007
Tina Turner wystąpiła na żywo po raz pierwszy od 2000 roku. Koncert odbył się w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej w ramach akcji charytatywnej na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Tina wykonała składankę swoich największych przebojów dla grupy biznesmenów i gwiazd. Bilet kosztował 15 tysięcy funtów.

2007
W Miami brytyjska wokalistka Amy Winehouse wyszła za mąż za Blake’a Fielder-Civila. Ślub został przeprowadzony w tak wielkiej tajemnicy, że o ceremonii nie wiedzieli nawet rodzice panny młodej.

2005
Belgijski kompozytor Salvatore Acquaviva złożył zeznania w sądzie w mieście Mons. Acquaviva oskarżył Madonnę o kradzież melodii jego piosenki. Wokalistka miała na podstawie jego utworu stworzyć wielki przebój z 1998 roku „Frozen”.

2003
Wokalista Stone Temple Pilots, Scott Weiland, trafił do aresztu po tym, jak policja znalazła nielegalne używki w jego samochodzie, po zatrzymaniu go za… jazdę z wyłączonymi światłami.

2000
Eva Jagger, matka wokalisty zespołu Rolling Stones, zmarła w wieku 87 lat, w londyńskim szpitalu Parkside. Mama najsłynniejszego ze Stonesów została tam przyjęta miesiąc wcześniej z powodu poważnych kłopotów z sercem.

1999
W wieku 49 lat zmarł w swoim domu w Vancouver słynny producent Bruce Fairbairn, który współpracował między innymi z Aerosmith, Van Halen, AC/DC, KISS i Cranberries.

1994
Córka Elvisa, Lisa Marie Presley, wyszła za mąż za Michaela Jacksona. Małżeństwo sławnej pary przetrwało 20 miesięcy.

1993
Burmistrz Los Angeles oficjalnie ogłosił 18 maja dniem grupy Kiss. Odciski dłoni Paula Stanleya, Gene’a Simmonsa, Bruce’a Kulicka i Erica Singera zostały uwiecznione na hollywoodzkiej Alei Sław.

1981
W estradzie poznańskiej odbyła się pierwsza próba zespołu Lombard. Ten dzień uznawany jest za oficjalną datę powstania zespołu.

1980
Nad ranem, dwa miesiące przed swoimi 24. urodzinami, lider Joy Division Ian Curtis popełnił samobójstwo, wieszając się w kuchni swojego domu przy Barton Street w Macclesfield.

1980
Dwaj członkowie grupy Buggles – Trevor Horn (wokal, gitara) i Geoff Downes (klawisze) dołączyli do składu Yes. Nagrają z zespołem tylko jeden album – „Drama”.

1969
W kalifornijskim mieście Whittier przyszła na świat wokalistka Marta Marrero, która popularność zdobyła jako Martika.

1962
W Saarbrücken w Niemczech urodziła się Sandra Ann Lauer, znana jako Sandra, piosenkarka i wokalistka projektu Enigma.

1957
W Bukareszcie urodził się Michael Cretu, znany też jako Curly M.C. – twórca między innymi projektu Enigma.

1954
Urodził się niemiecki kompozytor i producent Reinhold Heil. Grał w rockowym zespole Spliff oraz współpracował z Nina Hagen Band. Był też producentem piosenkarki Kim Wilde, Rosemarie Precht i Neny. Zasłynął jako kompozytor muzyki filmowej współpracując z Johnnym Klimkiem i Tomem Tykwerem.

1954
Urodził się Bogdan Tchórzewski, perkusista grupy Bajm.

1949
W miejscowości Perivale w angielskim hrabstwie Middlesex przyszedł na świat wirtuoz instrumentów klawiszowych Rick Wakeman. Znany ze współpracy m.in. z grupą Yes, od lat kontynuuje udaną karierę solową.

1944
W Londynie przyszedł na świat brytyjski wokalista, kompozytor i producent Albert Hammond. W latach 60. występował w zespołach Diamond Boys i Family Dog. Popularność zdobył dzięki piosence piosenką „It Never Rains in Southern California”.

Podoba Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdkę i zagłosuj

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nie oceniano.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *